‘Kuduz riski’ dendi, avukatından tutuklama açıklaması: Neler yaşandı… Belediye’den karantina yanıtı… Baro’dan açıklama… Ölü köpekler tartışma yarattı


Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde kurduğu Patiliköy Köpek Barınağı’nda, hayvanseverlerin bağışlarıyla sokak köpeklerinin bakımını üstlenen ve aynı zamanda Yaşama Tutunan Patiler Derneği Başkanı olan Buket Özgünlü, engelli köpeklere yaptığı tren ile tanınmıştı.

TUTUKLAMA KARARI

Siverek’teki hayvan barınağında bulunan kuduz hastalığı taşıdığı iddia edilen köpekleri alıp, Ankara’ya getirdiği ileri sürüldü. Sosyal medyada yaptığı açıklamada ise köpekleri barınaktan tutanak ile çıkarttığını, araca da barınak görevlilerinin taşıdığını ve kuduz karantinasındaki köpekler olmadığını belirtti. Dernek çalışanı M.S.D. adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Buket Özgünlü “bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” ve “Hayvanları koruma kanununa muhalefet” suçlarından tutuklandı.

NE DEMİŞTİ

Barınak dönüşünde yaptığı ve gündem olan açıklamasında ise kısırlaştırma yapılmamasının gerekçesi olarak barınak yetkililerinin “Kuduz var, kısırlaştırma yapamıyoruz” dediğini aktaran Özgünlü, nakil yaptığı hayvanlarla ilgili şunu söylemişti: “Maalesef durum çok kötü. Burası anormal sıcak. Su ve mama bulunmamaktaydı… Barınaktaki köpeklerin hepsi hasta. Hiçbiri kısır değil. Kısırlaştırmama nedenleri de kuduz varmış, 3-4 tane kuduz çıkmış. Bundan dolayı kısırlaştırma yapamıyorlarmış. Bebekler doğmuş, hepsi hasta, parvo, ne ararsanız var. Bu sıcakta hiçbirinin suyu yok, klimadan akan suyu içmeye çalışıyorlar. Şu anda toplam 35’e yakın sokak hayvanı aldık, aracımıza yükledik, 3 tane de yasaklı ırk hastaydı, onlar da aracımıza yüklendi. Ankara’ya doğru yola çıktık. Kliniklere giriş yapıp, kısırlaştırılıp, tedavileri olacak.”

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği ise konu hakkında sırasıyla şu açıklamaları yapmıştı: “Hastalık taşıyan köpeklerin İlimize getirildiğine dair iddialar ihbar kabul edilerek, Valiliğimizce, Kolluk Kuvvetlerimiz ve Tarım İl Müdürlüğümüz başta olmak üzere tüm birimlerimiz teyakkuza geçirilmiştir. Vatandaşlarımızın sağlığına ve diğer canlıların hayat hakkına yönelik her türlü hareket ve uygulamalarla sonuna kadar mücadele etmekte kararlıyız.”

“İlimize getirilen hastalıklı köpekler konusuyla ilgili Emniyet Güçlerimizin yaptığı çalışmalar sonucu bulundukları yer tespit edilen hayvanlar, veteriner hekimlerimizin gözetiminde karantinaya alınmıştır. Söz konusu hayvanları İlimize yönlendiren ve getiren kişiler yakalanarak Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda gözaltına alınmış ve haklarında yasal işlemlere başlanılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“BELEDİYE EKİPLERİNDE MÜŞAHEDE ALTINA ALINDILAR”

Ardından yaptığı açıklamada ise Valilik, köpeklerin iddia edildiği üzere farklı bir barınma alanında olmadığını ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri tarafından müşahede altında tutulduğunu söyledi: “İlimizde bir klinikte tespit edilen ve bazılarında çeşitli hastalıklar olduğu anlaşılan bahse konu yavru ve yetişkin köpekler Veteriner Hekimlerimiz nezaretinde aynı gün Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teslim edilmiş ve müşahede altına alınmıştır.”

“ÖLEN KÖPEKLERDE KUDUZ TESPİT EDİLMEDİ”

HAYKONFED Başkan Yardımcısı Haydar Özkan ise Ankara’ya getirilen köpekler içinde ölenlerin testlerine dair “Şanlıurfa’dan gelen köpeklerden, ölen 3 köpekte yapılan inceleme sonucunda kuduz tespit edilmediği bildirilmiştir.” açıklamasını yaptı.

GAZİANTEP VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Benzer bir iddia Gaziantep’e ‘kuduz riskli köpek taşındığına’ dair çıkarken, Gaziantep Valiliği yaptığı açıklamada iddiaların doğru olmadığını belirtti: “Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan Gaziantep’e Şanlıurfa ilinden kuduz hayvan nakledildiğine dair iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu nakil işlemleri hayvan dernekleri tarafından bakım ve sahiplenme amacı ile kontrollü olarak zaman zaman yapılan rutin işlemlerden olup; Gelişmeler Valiliğimizin ilgili birimleri tarafından titizlikle takip edilmektedir Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

SİVEREK’TEKİ BARINAKTA ‘KUDUZ KARANTİNASI’ İDDİALARINA ŞANLIURFA BELEDİYESİ NE DEDİ

Yaşananların ardından “Kuduz şüpheli köpekleri Ankara’ya getirdi” iddiaları çıkarken, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Anka Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, köpeklerin alındığı bahsi geçen barınağa dair “Siverek Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde kuduz karantinası veya karantina bölgesinden gelen herhangi bir hayvan bulunmamaktadır.” ifadeleri yer aldı. Açıklama şöyle:

“9 Haziran 2024 Pazar günü hayvan sever grupların Siverek Rehabilitasyon Merkezi ziyaretlerinde hayvan sahiplenmek istedikleri ve dernek olarak ruhsatlı barınağa sahip olduklarını beyan etmeleri üzerine 17 adet yavru ve 4 anne ile 4 adet yetişkin hayvan Buket Özgünlü isimli hayvansevere tutanakla sahiplendirme yapılmıştır.

Siverek Hayvan Rehabilitasyon merkezinde kuduz karantinası veya karantina bölgesinden gelen herhangi bir hayvan bulunmamaktadır. İlgili kişinin ‘kuduz riski varmış’ diyerek ifade ettiği geri kalan hayvanları nereden ve ne şekilde aldığı tarafımızca bilinmemektedir. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

AVUKAT BABAYİĞİT: “TUTUKLAMA SEBEBİ ‘HAYVANA İŞKENCE’, ŞAŞKINIZ”

Avukat Yasemin Babayiğit, tutuklama sebebine dair yaptığı açıklamada, ‘kuduz riskli hayvan getirme’ nedeniyle değil, ‘hayvana işkence’ suçlamasıyla tutuklama kararı verildiğini söyledi. Duruma itiraz eden Babayiğit şunları anlattı: “Tutuklanma sebebi basına ‘kuduz şüphelisi hayvanları Şanlıurfa’dan Ankara’ya getirmek’ olarak deklare edilmişse de Sulh Ceza hakimi tarafından 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki ‘bir ev hayvanına veya evcil hayvana işkence etme’ suçu sebebiyle tutuklanmıştır. Bizler de şaşkınız. Şu anda dışarıda elini kolunu sallaya sallaya aramızda gezen Eros’un katilinin yargılandığı evcil hayvana işkence etme suçu sebebiyle tutuklandı… Aksi olsaydı Buket’e bizzat sorumlu veteriner hekim tarafından kendi imzasıyla ve tutanak karşılığında 27 adet bakıma muhtaç sokak hayvanı sahiplendirmezdi. Bakımevi çalışanları bu hayvanları Buket’in getirdiği araca bizzat kendileri taşımaz ve teşekkür ediyor olmazlardı. Bahse konu olan hayvanlar eğer kuduz şüphesiyle karantinada olsaydı herhalde bu hayvanlar herkesin ziyaret edebileceği açık bir alanda, birden fazla hayvan aynı kafeste olacak şekilde barındırılıyor olmazdı.”

ANKARA BAROSU’NDAN BASIN AÇIKLAMASI: NEFRET SÖYLEMLERİ ARTTI

Ankara Barosu Hayvan Hakları Komisyonu ise Sıhhiye Adliyesi önünde yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapılacağı ve sokak köpeklerinin toplatılarak bir kısmının uyutma adı altında öldürüleceği veya doğal yaşam alanı adı altındaki barınaklarda ölümden beter yaşamaya mahkum edileceği yönündeki haberleri yakından takip etmekteyiz. Söz konusu haberlerle birlikte basın ve sosyal medyadaki nefret söylemleri daha da artmıştır. Şimdiye kadar sokakta yaşamını sürdüren köpekler yaklaşık 3 yıl önce başlayan bir nefret kampanyasıyla hedef gösterilerek canavar adledilmektedir. Yıllardır başta kısırlaştırma olmak üzere yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen yerel yönetimler, farklı noktalardan topladıkları çok sayıda köpeği yerleşimin çok kısıtlı olduğu bölgelere toplu halde bırakarak onları açlığa, susuzluğa terk etmekte, bu koşullar altında hayatta kalabilen hayvanların bazılarında yaşadıkları stres sonucu agresyon çıkabilmektedir. Sokak hayvanlarına itlaf çağrısı yapan oluşumlar ise belediyeler eliyle oluşturulan bu sıkıntılardan, 20 yıldır uygulanmayan kanundan, barınakta yaşanan eziyetlerden hiç bahsetmemektedir. Diğer taraftan sokak hayvanlarının kuduz riski taşıdığı yönünde toplumun hassasiyeti gözetilmeden yapılan yalan yanlış açıklamalar halk arasında panik ve korkuya neden olmakta, veriler çarpıtılarak yayınlanmaktadır. Resmi verilere göre son 5 yılda kuduz vakalarında ciddi oranda azalma görülmektedir. Münferit vakaların sorumlusu da aşılama görevini yerine getirmeyen kamu kurumlarıdır. Geçen yıl Şanlıurfa’da iki kişinin ölümüyle sonuçlanan kuduz vakasından biri Suriye’de meydana gelmişken, diğeri ise sahipli hayvan kaynaklıdır. Ancak basında yer alan haberlerde sokak hayvanları kaynaklı olduğu yönüne algı yaratılmıştır. Bunun gibi geçtiğimiz hafta yine Şanlıurfa’da kuduz vakası görüldüğü iddiasıyla iki mahalle karantina altına alınmıştır. Karantina uygulaması yasal olmakta birlikte samimi ve prosedüre uygun değildir. Karantina bölgesine büyükbaş ve küçükbaş hayvan girişi de yasaklanması gerekirken bununla ilgili önlem alınmamıştır. Ayrıca büyükşehir belediyesi barınağına getirilen ilgili köpeğin 3 Haziran tarihinde şüpheli ölüm raporu düzenlenerek, Adana İl Tarım Müdürlüğü’ne gönderilmiş, hemen ertesi gün Adana İl Tarım Müdürlüğü tarafından köpeğin kuduz pozitif olduğu yönünde rapor verilmiştir. Nakil dahil bir günden az sürede tüm testlerin tamamlanması neredeyse imkansızdır. Veteriner hekimlerin de görüşleri doğrultusunda şaibeli olduğunu düşündüğümüz kurumlarla ilgili gerekli hukuki süreçleri başlatacağımızı belirtiriz. Burada basın yayın organları sosyal medyada nefret söylemiyle hareket eden şahıs ve gruplar kadar görevini kötüye kullanan ilgili kamu kurumu çalışanları da sorumludur… Bu süreçte hayvanların her mecrada, özellikle barınaklarda gördüğü şiddet ve katliamlara kayıtsız kalamayan hak savunucusu ve gönüllüler hedef gösterilmekte ve toplumsal lince maruz bırakılmaktadır…”

“SERBEST BIRAKILMALIDIR”

“Yaşama Tutanan Patiler Derneği Başkanı Buket Özgünlü’nün, karantina bölgesine 120 km uzaklıktaki Siverek Barınağı’ndan, kuduzla ilgisi olmayan hasta ve bakımsız hayvanları, belediye tarafından düzenlenen tutanakla sahiplenerek tedavi için Ankara’daki yaşam alanına getirirken, İçişleri Bakanlığı ve Valilik talimatıyla yakalanarak gözaltına alınması ve 10 Haziran’da 7. Sulh Ceza Hakimliği’nce verilen kararla tutuklanarak cezaevine gönderilmesi de bu algı operasyonunun sonuçlarından biridir. Hayvanlara işkence yapan, Konya Büyükşehir Belediyesi Barınağı’ndaki köpeğin kafasına kürekle vurarak öldüren, sokakta elinde tüfekle köpek öldüren, kezzapla yakan, tecavüz eden, Umutcan adlı sıpaya tecavüz ederek Eros adlı kediyi dakikalarca tekmeleyip öldüren, sayamadığımız binlerce hayvanı katledenler bir gün bile tutuklu yargılanmazken, onları yaşatmak için çabalayanların bu şekilde cezalandırılması görevinin gereklerini yerine getirmeyen idarenin, hukuka uygunluk kisvesi altında sorumluluğun ortadan kaldırılmasıdır. Toplumu kutuplaştırmak isteyen, hayvanları ve onların haklarını savunan insanları hedef göstererek nefret suçu işleyenlerle ilgili gereğinin yapılması için tüm kamu kurumlarına ve adli mercilere çağrıda bulunuyoruz. Buket Özgünlü derhal serbest bırakılmalıdır, ülke çapında bir an önce kısırlaştırma seferberliği başlatılmalıdır. 5199 sayılı kanuna uygun olarak yerel yönetimlerce kısırlaştırılıp aşılanan hayvanlar alındığı yere geri bırakılmalıdır. Kanuna aykırı davranan şahıs ve yerel yönetimlerin yetkilileri hakkında caydırıcı cezalar uygulanmalıdır. Hayvanlara yönelik işlenen fiillerle ilgili cezalar artırılmalı ve caydırıcı olması bakımından yatarı olan hapis cezaları verilmelidir. Nefret söylemleriyle toplumu yanlış yönlendiren topluluk ve paylaşımlarla ilgili gereken tedbirler alınarak buna sebep olanlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Ankara Barosu olarak tüm hak ihlallerinin karşısında olduğumuz gibi, hayvanlar için da adalet arayışımızı sürdürerek sürecin takipçisi olacağımızı duyuruyoruz.”

Buket Özgünlü’nün ‘6 yıl önce ev kirasını ödemeyemediği, ancak son 4 yılda 9 daire ve 2 depo satın aldığı’ iddialarına avukatından yanıt geldi. E-devlette yer alan ekran görüntüsünü paylaşarak üzerine kayıtlı gayrimenkul olmadığını söyleyen Avukat Yasemin Babayiğit şunları söyledi:

“Basına ve kamuoyuna bilinçli olarak servis ettirilen haberler kapsamında Buket’in üzerine kayıtlı birden çok deposu, dairesi olduğu, üzerine kayıtlı restoran olduğu, derneğe yatırılan paraların hayvanlar lehine kullanılmadığına yönelik, hayvanların dilendirildiğine daire asla ahlaki ve vicdanı olarak kabul edilemez iddialar sebebiyle basında bilgi kirliliği dolaştığının farkındayız. Buket Özgünlü’nün üzerine kayıtlı hiçbir gayrimenkul bulunmamaktadır. Değil 9, 1 tane bile taşınmazı yok. Hiçbir kafe, restoran bulunmamaktadır. Özgünlü’nün 1. derecedeki kardeşi, annesi, babası ve akrabaları üzerine kayıtlı, bu şekilde iftira malzemesi yapılabilecek gayrimenkulleri asla ve asla yoktur. Buket şu anda ne yazık ki tutuklu olduğu için açıklama yapamıyor olmasa da bizler onun tahliyesi için çabalarken konuyu bu şekilde bambaşka safhalara getirerek bir kara propaganda yürüten basın ve yayın organlarının, ne yazık ki hayvan düşmanlarının sizlerin algılarıyla oynamalarına lütfen müsaade etmeyin. Cezaevinde evet, ama tutuklu bulunma sebebi gayrimenkulu olup olmamasıyla hiçbir ilgisi bulunmamakta. Bu videonun sonuna sizlerin içi rahat etsin diye Buket’in e-devletinden alınmış olan, üzerine kayıtlı gayrimenkul olmadığını gösteren ekran görüntüsünü paylaşıyor olacağız.”

ÖLÜ KÖPEK GÖRÜNTÜLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Köpeklerin karantinaya alındığı ifade edilirken, Şanlıurfa’da çekildiği iddiasıyla paylaşılan görüntüler sosyal medyada tepkilere yol açtı. Bölgeye giden Haytap derneği ise çöplükte yaptığı araştırmada ölü köpekler bulunduğunu öne sürdü. Bir köpeğin topraktan elinin çıktığı görüntüyü anlatan kadın “9 Haziran Şanlıurfa çöplüğündeyiz ve böyle bir köpek ayağı… Burası kazılmış.” dedi. Bir diğer kişi ise “Burası daha önce kazılmış, hayvanlar gömülmüş. Gördüğünüz gibi çukurlar da var. Barınaktan çok uzakta bir yerde burası.” dedi.

Siverek Barınağı’na toplanan köpeklere bakmaya gittiğini belirten bir hayvansever ise, barınak kafesi içindeki odada ölü köpekler olduğunu ileri sürerek çektiği görüntüyü paylaştı. Çöp poşetlerinde ölmüş köpekler olduğunu söylediği görüntüler gündem oldu.

SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRİ

Öte yandan sosyal medyada TT çalışması yapan pek çok kullanıcı, #BuketÖzgünlüYalnızDeğildir hashtagiyle pek çok tweet attı.

Aralarında siyasetçilerin, sanatçıların ve gazetecilerin de bulunduğu medya dünyasından pek çok isim tutuklama kararını eleştiren paylaşım yaptı.

İşte o paylaşımlar…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir