BTC Kâbusu Mt. Gox Harekete Geçti: Bitcoin Fiyatı Sert Düştü!

Kripto para piyasası, 28 Mayıs günü Bitcoin’in liderliğindeki kayıplarla önemli bir düşüş yaşadı. Bu düşüş, iflas etmiş borsa Mt. Gox’tan büyük Bitcoin transferleri haberleri arasında gerçekleşti ve potansiyel bir satış dalgası endişelerini yeniden alevlendirdi. İşte Bitcoin fiyatı ve Mt. Gox’un en son hareketleri

Bitcoin fiyatı geriledi

Çoğu önemli altcoin Bitcoin’in aşağı yönlü trendini takip ederken, Solana (SOL) gibi bazıları hafif kazançlar elde etmeyi başardı. Genel kripto para piyasa değeri %0.58 düşüşle 2,57 trilyon dolara geriledi. Ancak, son 24 saatte ticaret hacminde %43.08’lik bir artışla 87,7 milyar dolara ulaşan bir ticaret aktivitesi artışı gözlemlendi.

Bitcoin (BTC), dün 70.000 dolarlık seviyeyi aşma girişiminin ardından %2’lik bir fiyat düzeltmesi yaşadı. Mevcut fiyat 68.139 dolar civarında ve token’ın karakteristik volatilitesini gösteriyor. Analistler, Bitcoin’in 65.000-70.000 dolar aralığında konsolide olmaya devam ettiğine ve kritik 70.000 dolarlık direnç seviyesini aşmakta zorlandığına inanıyor. Daha fazla yukarı yönlü momentum için bu seviyenin üzerinde ikna edici bir kırılışın gerekli olduğu görülüyor. Tersine, 66.000 dolarlık destek seviyesinin altına düşmesi, 64.000 dolara veya daha da aşağıya doğru daha dik bir düşüşü tetikleyebilir.

Mt. Gox, ortalığı karıştırıyor

Ani piyasa gerginliğinin ana katalizörü, iflas etmiş kripto para borsası Mt. Gox’a bağlı cüzdanlardan kaynaklanan bir dizi büyük Bitcoin transferi gibi görünüyor. Arkham Intelligence’ın verilerine göre, toplam yaklaşık 43.000 Bitcoin, 3 milyar dolar değerinde, üç ayrı işlemde taşındı. Bu, Mt. Gox’un beş yıldır ilk kez Bitcoin transfer etmesi ve devam eden iflas prosedürlerinde önemli bir gelişmeyi işaret ediyor. Borsa, 31 Ekim 2024’ten önce alacaklılara toplam 142.000 BTC ve 143.000 BCH dağıtmayı planlıyor.

Ayrıca, bu, Mt. Gox’un beş yıldır ilk kez cüzdanından Bitcoin transferi gerçekleştirmesine işaret ediyor. Bu hareket, uzun süredir devam eden iflas sürecini çözmede ve borsanın çöküşünden etkilenenlere varlıklarını iade etmede önemli bir adım. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere 2010 yılında kurulan Tokyo merkezli platform, hızla popülerlik kazandı. Zira 2013 yılına kadar dünyanın en büyük Bitcoin borsası haline geldi. Özellikle, dünya çapında tüm Bitcoin ticaretinin %70’ini gerçekleştirdi. Ancak, 2014 yılının başlarında tüm çekim işlemlerini durdurdu ve ticareti askıya aldı. Kısa süre sonra site çevrimdışı oldu. Ardından şirket 800.000’den fazla Bitcoin kaybettikten sonra iflas koruması için başvuru yaptı.

Mt. Gox tarafından bu kadar büyük miktarda Bitcoin’in ani hareketi, alacaklıların uzun süredir kayıp olan varlıklarını almalarına bağlı potansiyel bir satış dalgası endişesi ile yatırımcılar arasında korku uyandırdı. Bu, kısa vadede Bitcoin’in fiyatını daha da baskılayabilir. Önümüzdeki günler, piyasanın bu gelişmeye nasıl tepki verdiğini ve Bitcoin’in kaybedilen konumunu geri kazanıp kazanamayacağını veya daha fazla satış baskısına yenilip yenilmeyeceğini belirlemede kritik olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir